Головна » Статті » Всі статті

Херсонська область
Херсонська область

Обласний центр — м. Херсон.

Адміністративно-територіальний поділ: 18 районів.

Розташована на півдні України. Південно-західні кордони області омиваються Чорним морем та озером Сиваш (Гниле море), південно-східні — Азовським морем. На півночі регіон межує з Дніпропетровською, на сході — з Запорізькою, на заході — з Миколаївською областями, на півдні — з Автономною республікою Крим. Р. Дніпро поділяє область на дві частини — правобережну й лівобережну, яку ще називають Таврією.

Область має степовий ландшафт. Водні ресурси регіону — шість річок (довжиною понад 10 км), найбільшими серед яких є Дніпро, Інгулець, Рогачик та Каланчак.

Територія Херсонщини вперше була заселена близько 10 тис. років тому. Вчені виявили й дослідили поселення часів палеоліту, мезоліту, доби бронзи й міді.

Першим державним утворенням, що виникло тут у VIII—VII ст. до н. е., була Скіфська держава з центром у Каменському городищі. У II ст. до н. е. Причорноморʼя заселяли сармати й ранні словʼянські племена зарубинецької культури. У II-IV ст. н. е. зʼявилися поселення словʼян черняхівської культури.

Наступним етапом було входження території до складу Київської Русі, де вона залишалася протягом Х—XIII ст. У цей час Дніпро став частиною торговельного шляху «із варяг у греки». Відкрився вихід до Чорного моря.

У XIII ст. землі перебували під владою татарських завойовників, а з XV ст. — під правлінням Туреччини.

Із заснуванням Запорозької Січі Нижнє Подніпровʼя заселили козаки.

1796 р. територія краю ввійшла до складу щойно створеної Новоросійської губернії. На початку XIX ст. правобережну її частину включено до складу Миколаївської губернії, а лівобережну — до Таврійської.

Потреба в Чорноморському флоті спричинила закладення 1778 р. міста Херсон, де було зведено фортецю та кораблебудівні верфі.

1803 р. було створено Херсонську губернію й повіт із центром у Херсоні. 1917 р. — її поділено на Херсонську та Одеську. 1920 р. Херсонську губернію перейменували в Миколаївську.

30 березня 1944 р. із частин Миколаївської та Одеської областей було утворено Херсонську область.
Категорія: Всі статті | Додав: geoH (10/Бер/15)
Переглядів: 341 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]